امروز سه شنبه  5 بهمن 1400
تعداد بازدید : 101 - تاریخ خبر : چهارشنبه 10 آذر 1400 - 09:03  
رییس دادگستری بروجرد: نقش کارشناسان در تحقق دادرسی عادلانه، بی‌بدیل است

#خبر

 

رییس دادگستری بروجرد:

 

نقش کارشناسان در تحقق دادرسی عادلانه، بی‌بدیل است

 

🔺 رییس دادگستری بروجرد هم در این جلسه اظهار داشت: نقش کارشناسان در تحقق دادرسی عادلانه، بی‌بدیل است.

 

🔺 به گزارش روابط عمومی کانون، حمیدرضا بوالحسنی با اشاره به اهمیت نقش کارشناسان در فرایند رسیدگی به پرونده‌های قضایی گفت: در امور تخصصی قاضی مکلف به استفاده از نظریات کارشناسی شده است؛ اگرچه در پذیرش یا رد آن اختیار دارد.

 

🔺 وی افزود: کارشناسان نیز مانند قضات سوگند یاد می‌کنند که این امر نشان‌دهنده‌ی نقش آن‌ها و اهمیت کارشان است.

 

🔺 بوالحسنی با اشاره به اهمیت مساله‌ی اطاله‌ی دادرسی و ضرورت برطرف نمودن زمینه‌های آن تصریح کرد: یکی از مظاهر آشکار اطاله‌ی دادرسی، بحث کارشناسی است و عمدتا در زمینه‌ی عدم انجام آن در موعد مقرر نمود پیدا می‌کند.

 

🔺 رییس دادگستری بروجرد عنوان داشت: در همین زمینه متاسفانه کارشناس وقتی نتوانسته به هر دلیل کار کارشناسی را در موعد تعیین شده انجام دهد، درخواست تمدید مهلت ارائه نمی‌نماید بیشترین تخلفات در همین رابطه صورت می‌پذیرد.

 

🔺 حمیدرضا بوالحسنی با تاکید بر اینکه بر اساس ماده 263، اجازه‌ی جلب کارشناس برای ادای توضیح به قاضی داده شده است، بیان داشت: از دیگر مشکلات حوزه‌ی کارشناسان، عدم استدلال کافی در نظریات کارشناسی است؛ به گونه‌ای که قاضی نمی‌تواند بر اساس آن نسبت به صدور رای اقدام نماید.

 

🔺 وی با تاکید بر اینکه خود کارشناسان رسمی زمینه‌ی استفاده از کارشناسان خبره را فراهم می‌نمایند، تصریح کرد: اظهارنظرهای خارج از صلاحیت کارشناسی و اعلام انصراف از کار کارشناسی بدون عذر موجه نیز از دیگر مشکلاتی است که در زمینه‌ی کارشناسی رسمی با آن مواجه هستیم.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان